Kalendarium – 17 września

William_Henry_Fox_Talbot_by_John_Moffat_1864

17 września 1877 r w Lacock zmarł angielski polihistor archeolog, chemik, botanik, lingwista, matematyk William Henry Fox Talbot.

Miłośnikom fotografii znany raczej jako jeden z ojców fotografii i wynalazca procesu negatywowego, który w przeciwieństwie do dagerotypu umożliwiał wykonanie wielu kopii zdjęcia.

Talbot urodził się w styczniu 1800 r. w Dorset. Uczył się w Rottingdean School (1808–1811), a następnie w Harrow School. Od roku 1818 studiował w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge, który ukończył z wyróżnieniem w roku 1821. Tytuł magistra otrzymał w University of Cambridge w roku 1825, na podstawie pracy wykonanej u François Arago w Obserwatorium paryskim.

W następnych latach pracował w posiadłości rodowej i w Edynburgu. Jego badania oprócz chemii, fizyki, astronomii, archeologii i literatury często dotyczyły również zjawisk optycznych. W trakcie podróży poślubnej do Włoch w 1833 r. wpadł na pomysł utrwalania obrazu powstającego za pomocą camera obscura i camera lucida. Po powrocie do Anglii rozpoczął pracę nad substancjami światłoczułymi (chlorek sodu, azotan srebra) którymi pokrywał papier i naświetlał go przykrywając różnymi przedmiotami np. liśćmi, piórami, koronkami, a następnie poddawał go działaniu promieni słonecznych. Tak pozyskiwane obrazy nazywał “photogenic drawing” rysowaniem fotogenicznym. Niestety tych fotografii nie dawało się jeszcze utrwalić. Udało się to dopiero w roku 1835 i pierwsze utrwalone zdjęcie przedstawia okna jego posiadłości w Lacock Abbey.

fot. William Henry Fox Talbot
fot. William Henry Fox Talbot

Talbot porzucił badania nad fotografią aż do roku 1839, kiedy to z Paryża dotarła do niego wiadomość o wynalezieniu przez francuskiego malarza Louisa Daguerre’a sposobu na utrwalenie obrazu w camera obscura. Był to jednak zupełnie inny proces niż ten wymyślony przez Talbota. Daguerre swoje zdjęcia wykonywał przy użyciu innego procesu chemicznego i na metalowej płytce. Wynalezienie dagerotypu (tak nazwano tę metodę) zostało ogłoszone w biuletynie Francuskiej Akademii Nauk. Prace Daguerre’a zostały zaprezentowane 24 stycznia.

31 stycznia w Royal Society w Londynie zostało odczytane opracowanie Talbota, zatytułowane On the Art of Photogenic Drawing, a 21 lutego jego list, opisujący opracowaną przez niego technikę. I w ten sposób w roku 1939 zostały ogłoszone dwa zupełnie inne procesy fotograficzne które stały się podstawą przyszłego rozwoju fotografii.

fot. William Henry Fox Talbot
fot. William Henry Fox Talbot

W 1841 roku Talbot opatentował wymyślony przez siebie proces negatywowo-pozytywowy pod nazwą kolotypia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *