Szybki pomocnik – Jak z negatywu uzyskać pozytyw w Lightroomie?

W ostatnim pomocniku pisaliśmy o digitalizacji zdjęć za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego. Jeśli fotografujemy film pozytywowy to nie ma problemu. Ale jeśli fotografujemy negatyw to nasz obraz będzie wyglądał tak jak poniżej. I co z tym zrobić?

W Photoshopie konwersję do obrazu pozytywowego możemy załatwić szybkim skrótem Cmd+i lub dla Windows Ctrl+i. W lightroom nie ma takiej opcji (wydaje mi się, że w pierwszych wersjach była), ale da się to zrobić za pomocą krzywej.

W module Develop znajdujemy w menu bocznym Tone Curve i przełączamy ( ikonką zaznaczoną powyżej ) w tryb edit Point Curve.

W tym trybie domyślnie krzywa RGB powinna wyglądać tak jak powyżej. Czyli powinna to być linia prosta, rozpoczynająca się i kończąca punktem, który możemy przesuwać w pionie i poziomie. Co też uczynimy. Przesunięcie punktu 1 do górnego, lewego rogu, a punktu 2 do dolnego, prawego rogu sprawi, że negatyw zamieni się w pozytyw.

Po wykonaniu tej prostej operacji powinniśmy otrzymać obraz jak powyżej. Teraz możemy manipulować jeszcze krzywą tak aby uzyskać odpowiadający nam efekt wizualny.

Po takiej transformacji możemy używać wszystkich dostępnych w Lightroomie funkcji, trzeba jednak pamiętać, że większość będzie działała na odwrót. Światła to będą cienie i na odwrót. Można do tego szybko się przyzwyczaić. Jednak jeśli dla kogoś jest to bardzo duży problem, to taką konwersję można zrobić również w Photoshopie, zapisać plik i dalsze prace prowadzić w Lightroomie.

Udanych eksperymentów i niech moc będzie z Wami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *