Kalendarium – 4 września

4 września 1888 r. została zarejestrowana marka handlowa KODAK stworzona przez George’a Eastmana, co wiązało się także z uzyskaniem patentu na pierwszy aparat zwojowy, a takie były aparaty firmy. Rejestracja nastąpiła dwa lata po wyprodukowaniu pierwszego aparatu fotograficznego skonstruowanego dla firmy przez przez Franklina M. Cossitta – Eastman Detective Camera i zaraz po wypuszczeniu na rynek (latem 1888 roku) kolejnych aparatów tej firmy, w tym legendarnego aparatu Kodak no. 1 skonstruowanego dla przedsiębiorstwa przez stolarza Franka A. Brownella. 


Był to moment przełomowy, dzięki Kodakowi no. 1 zwykły człowiek miał możliwość utrwalenia rzeczywistości, przez co malarstwo powoli odchodziło na dalszy plan a dagerotypia ustępowała miejsca nowemu. Eastman stworzył więc pierwszy w historii aparat komercyjny dla mas, który każdy mógł nabyć za jedyne 25$ – co odpowiadało pensji przeciętnego robotnika. Hasło reklamowe przedsiębiorstwa brzmiało „Naciśnij przycisk, a my zrobimy resztę”.


Firma stała się znana bardziej jako Kodak niż z nazwiska jej twórcy. 
Jako ciekawostkę można przytoczyć, że słowo „kodak” wymyślił sam Eastman, który po latach tak pisał o jego etymologii: Z filologicznego punktu widzenia słowo „kodak” jest (…) równie pozbawione znaczenia jak pierwsze „gu” dziecka. Słowo to – zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski – brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?”.


W oparciu o informacje z Wikipedia https://pl.m.wikipedia.org/wiki/George_Eastman
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Eastman_Kodak
Oraz https://www.kodak.com/PL/pl/corp/aboutus/heritage/georgeeastman/default.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *