Kalendarium – 11 października

11 października 1965 r. w Marin County zmarła Dorothea Lange – amerykańska fotografka znana przede wszystkim ze zdjęć dokumentujących sytuację amerykańskiego społeczeństwa w czasie wielkiego kryzysu lat 30-tych XX wieku. Jej najsłynniejsza fotografia to Matka Migrantka z 1936 r.

Fot. Dorothea Lange
Fot. Dorothea Lange

Ta fotografia – ostatnia z serii – zbliżona jest kompozycyjnie do ikonograficznego motywu Madonny z Dzieciątkiem, dlatego używa się również tytułu Madonna Migrantka. Lange nie znała tożsamości kobiety. Dopiero po śmierci autorki okazało się, że sfotografowaną kobietą była Florence Thompson, matka siedmiorga dzieci.

Pomimo obecności wielu znakomitych zdjęć Lange w znaczących publikacjach, żadne inne zdjęcie nie powtórzyło sukcesu Matki Migrantki.

Dorothea Lange urodziła się w Hoboken w stanie New Jersey, Początkowo kształciła się na nauczycielkę, ale równocześnie studiowała fotografię u Clarence’a White’a. W trakcie studiów i krótko po ich ukończeniu pracowała jako asystentka w kilku studiach fotograficznych.

Osiadła w Kalifornii gdzie do 1932 r. zajmowała się fotografia portretową.

Wraz z przyjściem kryzysu gospodarczego, Lange zdecydowała się porzucić dotychczasową tematykę i wyjść z aparatem na ulicę.

Fotografowała demonstracje uliczne, strajki, bezrobotnych i migrantów ekonomicznych. W trakcie drugiej wojny światowej zajmowała się fotografią wojenną, a po jej ukończeniu wraz z Anselem Adamsem fotografowała wspólnoty mormonów, oraz rdzennych Irlandczyków. Jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stypendium Guggenheima.

W latach 1953-1954 uczestniczyła w przygotowaniach wystawy Rodzina człowiecza otwartej rok później w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Zaprezentowano wówczas osiem prac artystki.

Od 1964 do 1965r. przygotowywała retrospektywną wystawę w całości poświęconą jej twórczości. Niestety otwarcie wystawy odbyło się już pośmiertnie. Lange zmarła na raka po dokonaniu ostatecznego wyboru prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *