Kalendarium – 30 października

30 października 1954 r. w Limie, urodził się Mario Testino (a właściwie Mario Eduardo Testino Silva), światowej sławy fotograf mody i portrecista, filantrop.

Dorastał w Peru, tutaj też studiował ekonomię. W 1976 r. wyjechał do Londynu aby studiować fotografię po uprzednim porzuceniu studiów ekonomicznych, prawniczych i stosunków międzynarodowych. Początkowo żył w skromnych warunkach i pracował jako kelner. Pierwsze praktyki jako fotograf odbywał w studiach John Vickers’a and Paul’a Nugent’a. Duży wpływ na jego twórczość miał w tym czasie brytyjski fotograf Cecil Beaton. Londyn przełomu lat 70-tych i 80-tych dawał mu dużo większe możliwości niż miałby w rodzinnym kraju, a on sam wyróżniał się spośród innych fotografów.

Testino debiutował 1983 roku w magazynie Vouge. Wczesne lata 90-te to rozkwit jego kariery. Jego prace były prezentowane na całym świecie w magazynach takich jak: „Vogue”, „V Magazine”, „Vanity Fair” i „GQ”. Fotografował dla takich marek jak Gucci, Burberry, Versace, Michael Kors, Chanel, Stuart Weitzman, Carolina Herrera i Estee Lauder.

Zasłynął z wspaniałych portretów, a wystawa zdjęć w National Portrait Gallery w Londynie w 2002 r. przyciągnęła więcej zwiedzających niż jakiekolwiek inne wystawy tej galerii.

Jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Testino to portrety królewskie, a w szczególności seria zdjęć księżnej Diany, wykonana na zlecenie Vanity Fair w 1997 r. Te zdjęcia – jak sam mówi – otworzyły mu drzwi do portretowania  rodzin królewskich w Europie. Trzeba wspomnieć, że Testino był także oficjalnym fotografem księcia i księżnej Cambridge podczas ich zaręczyn w grudniu 2010 r. a w lipcu 2015 r. wykonał oficjalne fotografie brytyjskiej rodziny królewskiej na chrzcie księżniczki Charlotte.

https://www.mariotestino.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *